Cilj kolegija je osposobiti studente/ice za rješavanje pravnih problema kao i problema druge vrste, vezanih uz pravnu zaštitu onih vrsta autorskih djela i predmeta srodnih prava koji se iskorištavaju u glazbenoj, filmskoj i likovnoj djelatnosti te u arhitekturi.
a) autorsko i srodna prava u glazbenoj industriji (vrste prava, karakteristični načini iskorištavanja glazbenih djela, glazbenih umjetničkih izvedaba i fonograma, ugovori u glazbenoj industriji, ostvarivanje glazbenih prava, glazba na internetu) (6 sati)
b) autorsko i srodna prava u filmskoj industriji (vrste prava, karakteristični načini iskorištavanja filma, glumačkih izvedaba i videograma, ugovori u filmskoj industriji, ostvarivanje filmskih prava, film na internetu) (6 sati)
c) autorsko pravo na likovnim djelima (vrste likovnih djela, ugovori o likovnim djelima, pravo slijeđenja) (4 sata)
d) autorsko pravo na arhitektonskim djelima (vrste arhitektonskih djela, odnos autorskog prava i prava vlasništva, ugovori o djelima arhitekture) (3 sata)
e) multimedijalna djela (1 sat)
Obvezna literatura
1. Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima s NN 167/03, 79/07, 80/11
2. ROSEN, Ronald S., Music and Copyright, Oxford, 2008
3. TORREMANS, Paul, A Handbook of Contemporary Research, Cheltenham UK, 2007, str. 18-49, 185-207, 460-483
Dopunska literatura
1. COLSTON, Catherine / MIDDLETON, Kirsty, Modern Intellectual Property Law, London, 2005, 2. Ed.
2. CORNISH, William / LLEWELYN, David, Intellectual Property: Patents, Copyright, Trade Marks and Allied Rights, London, Sweet & Maxwell, 2003, 5. ed.
3. GARNETT, Kevin, et al., Copinger and Skone James on Copyright, London, 2005
4. LOEWENHEIM, Ulrich, et al., Handbuch des Urheberrechts, Muenchen, 2003
Ishodi učenja na razini programa kojima predmet doprinosi
Nakon odslušanog kolegija i položenog pisanog i usmenog ispita, student/ica je osposobljen/a rješavati praktične probleme i pitanja srednje razine složenosti, vezana uz zaštitu posebnih vrsta autorskih djela i predmeta srodnih prava koji su karakteristični za pojedine vrste djelatnosti. Detaljna obradba ovih problema i pitanja usmjerena je na osposobljavanje studenata/ica za rješavanje praktičnih zadataka vezanih upravo za te posebne vrste predmeta zaštite. Ovaj predmet sintetizira znanja stečena u obveznom predmetu s ovoga studija Autorsko pravo i ujedno ih nadograđuje i proširuje u posebnim područjima kreativne djelatnosti kao što su glazbena, filmska i likovna djelatnost te arhitektura. Stječu se znanja o posebnim obilježjima ove vrste predmeta zaštite i modalitetima njihova iskorištavanja, te posebno o problematici ostvarivanja prava na internetu.
Ishodi učenja na razini predmeta
3 ECTS
Predavanja, 20 sati